Ανακοίνωση Συλλόγου Γονέων 5ου Δημοτικού σχολείου Βύρωνα - 17/01/2022

2022-01-17

Μία εβδομάδα μετά το άνοιγμα των σχολείων, μπορούμε να έχουμε μια εικόνα όσον αφορά στο «ασφαλές» άνοιγμά τους εν μέσω έξαρσης της πανδημίας. Τα σχολεία άνοιξαν όπως έκλεισαν χωρίς να έχουν ληφθεί τα προταθέντα μέτρα από ειδικούς, εκπαιδευτικούς, γονεϊκές οργανώσεις κλπ. Το επιπλέον «μέτρο» που ελήφθη, ήταν η αύξηση των τεστ κατά ένα την πρώτη εβδομάδα και αλλαγές στο πρωτόκολλο ελέγχου μιας τάξης σε περίπτωση κρούσματος. Διατηρώντας πάντως το προβληματικό 50%+1.

Ωστόσο η ποσότητα των ΔΩΡΕΑΝ τεστ που η πολιτεία είχε υποχρέωση να παράσχει (για τις ανάγκες ελέγχου 15 ημερών) αποδείχθηκε ανεπαρκής. Η λύση που δόθηκε, να προμηθευτούν τα σχολεία τεστ ,να παραλαμβάνονται από τους γονείς το πρωί ώστε να διενεργηθούν πριν την έναρξη των μαθημάτων, είχε προβλήματα. Ανάγκασε γονείς να πληρώσουν από την τσέπη τους είτε γιατί δεν πληροφορήθηκαν έγκαιρα την εναλλακτική λύση, είτε γιατί δεν είναι πρακτικό. Είχαμε και στο σχολείο μας τέτοιες περιπτώσεις, χωρίς να γνωρίζουμε τον ακριβή αριθμό . Η επιβάρυνση αυτή σε συνθήκες οικονομικής δυσπραγίας και ακρίβειας, εφόσον συνεχιστεί δεν θα είναι αμελητέα. Να ανοίξει άμεσα η πλατφόρμα παραλαβής για την επόμενη εβδομάδα, για όσους δεν έχουν προμηθευτεί τα δωρεάν τεστ.

Ο αριθμός των κρουσμάτων που εντοπίστηκαν στα σχολεία ήταν μεγάλος σε μαθητές αλλά και σε εκπαιδευτικούς. Για την ομαλή λειτουργία των σχολείων είναι κομβικής σημασίας να γίνουν άμεσα διορισμοί.

Η εικόνα του σχολείου μας ήταν σχετικά καλή μέχρις στιγμής και ελπίζουμε να παραμείνει ως το τέλος. Υπήρξαν βέβαια κρούσματα από περιπτώσεις που -πλην μίας- εντοπίστηκαν πριν το άνοιγμα των σχολείων. Ωστόσο πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση καθώς η κατάσταση μπορεί από μέρα σε μέρα να μεταβληθεί. Ο αριθμός των μαθητών που απουσίασαν ήταν μεγαλύτερος των κρουσμάτων. Οφείλεται και στην ανασφάλεια που εξακολουθούν να αισθάνονται αρκετοί γονείς και στις κρύες αίθουσες εξαιτίας του ψύχους, σε συνδυασμό με το μέτρο των ανοιχτών παραθύρων.

Ως σύλλογος στηρίζουμε το ιδιαίτερα δύσκολο και ευαίσθητο έργο των δασκάλων μας και του προσωπικού γενικότερα στις παρούσες συνθήκες. Από την πλευρά μας και ως τμήμα των ευρύτερων γονεϊκών οργανώσεων, ζητάμε - με αιχμή τα δωρεάν rapid και pcr τεστ - την λήψη από την πολιτεία όλων των πραγματικά απαραίτητων μέτρων για την ασφαλή λειτουργία των σχολείων.

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 5ου Δημοτικού Σχολείου Βύρωνα
Υλοποιήθηκε από τη Webnode
Δημιουργήστε δωρεάν ιστοσελίδα! Αυτή η ιστοσελίδα δημιουργήθηκε με τη Webnode. Δημιουργήστε τη δική σας δωρεάν σήμερα! Ξεκινήστε